podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny jest odpowiednikiem podpisu odręcznego, z różnicą, że złożenie takiego podpisu następuje w formie elektronicznej. Możemy złożyć go za pomocą specjalnego urządzenia. Podpis taki jest natomiast płatny. W odróżnieniu od profilu zaufanego przez niego, który także potwierdzam naszą tożsamość podczas załatwiania spraw urzędowych lub w przypadku gdy chcemy założyć jednoosobową firmę przez internet. Podpis elektroniczny, czyli inaczej podpis kwalifikowany będzie nam potrzebny w momencie podpisu dokumentów w formie elektronicznej. Może się przydać w komunikacji z administracją, komunikacji z firmą, bądź komunikacji prywatnej. 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/podpis-elektroniczny/

Podpis elektroniczny – jak go wyrobić?

Podpis kwalifikowany możemy kupić u jednego z dostawców. Listę firm znajdziemy na stronie Narodowego centrum notyfikacji. Jest ona prowadzona przez Narodowy Bank Polski i kropka możemy zamówić nowy zestaw podpisu elektronicznego w różnych konfiguracjach. Mamy możliwość wyboru rodzaju oraz okresu ważności certyfikatu, dodatkowo możemy wybrać model czytnika oraz opcje odbioru zamówionego zestawu. 

Podpis elektorniczny – co zrobić? 

Jedyne co musimy zrobić, to podpisać umowę z dostawcą, a następnie zainstalować przesłane oprogramowanie na komputerze. Co w przypadku odnowienia certyfikatu? Możemy zrobić to przy pomocy używanej karty bądź na nowej karcie w formie zestawu odnawialnego. W wielu przypadkach zamówieniem można zrobić online, wówczas nie ma potrzeby drukowania dokumentów oraz wysyłania ich do danej firmy, która wydaje podpis kwalifikowany w dowolnym kraju Unii Europejskiej.

Podpis elektroniczny i podpis zaufany z czym się różnią?

Oba te narzędzia służą do potwierdzenia naszej tożsamości w internecie. W przypadku profilu zaufanego możemy użyć go do załatwiania spraw urzędowych w systemie ePUAP, obywatel.gov.pl, PUE ZUS, praca.gov.pl. Jeżeli chodzi jednak o podpis elektroniczny, ma on bowiem szersze zastosowanie. Oprócz wszelkiej dokumentacji wysyłanej do urzędu, podpiszemy nim maile lub prywatnie wytworzone dokumenty, umowy handlowe, a także faktury elektroniczne.

Cena podpisu elektronicznego

Nie ma dokładnej ceny podpisu elektronicznego. Uzyskanie go kosztuje, ale cena zależna jest od kilku czynników. Jest to między innymi dostawca, u którego wybieramy podpis elektroniczny, okres ważności certyfikatu, a także rodzaj urządzenia do składania podpisu ( czytnik kart USB, token USB lub pcmcia).

Zobacz też: http://www.flyweb.pl/profil-zaufany/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here