Mowa ciała jest niezwykle ważna w naszym życiu, niekiedy słowa mogą znaczyć jedno, a swoim ciałem wyrażamy zupełnie coś innego. Mówi się nawet, że słowami można oszukać, ale zachowaniem nigdy. Nie chodzi tylko o wzrok, ale również o gestykulację czy postawę ciała. Jak zatem powinniśmy się zachowywać, by być odbieranym przez innych w sposób pozytywny?
Nie przestawajmy się uśmiechać
Uśmiech jest prawdziwym lekiem dla naszej duszy. Rzadko kiedy możemy minąć obcą osobę na ulicy, która po prostu się do nas uśmiecha, lecz w innych krajach takie gesty są na porządku dziennym i wcale nie oznacza to, że ktoś ma wobec nas jakiekolwiek zamiary.
Poza tym mając wiecznie ponurą minę i biorąc wszystko na poważnie, nigdy się nie zrelaksujemy. Pamiętajmy więc, aby często się uśmiechać, oczywiście w granicach rozsądku i w stosownych sytuacjach. Nie wypada przecież sztucznie się uśmiechać ani cieszyć się w momencie, gdy ktoś opowiada nam coś przykrego.
Uśmiech ma duży wpływ na nasze pierwsze wrażenie o człowieku, nie możemy jednak też przesadzać – powinien być to raczej lekki uśmiech podczas zapoznawania się z drugą osobą, szeroki uśmiech może wyglądać dziwnie, a inne osoby odbiorą go raczej fałszywie.
Nasza postawa
W mowie ciała bardzo ważne jest zachowanie naszego ciała, warto więc zapoznać się z niektórymi aspektami:
- Jeśli zależy nam na tym, aby nasze ręce, mimika, czy ramiona wyrażały pozytywne emocje, warto podpatrywać profesjonalistów, czyli osoby publiczne. Są one ekspertami w dziedzinie mowy ciała i uczą się jej na co dzień by ocieplać swój wizerunek.
- W żadnym wypadku nie możemy krzyżować rąk oraz nóg, ponieważ oznacza to postawę zamkniętą – dajmy tym do zrozumienia, że oddzielamy się od ludzi, nie pragniemy z nimi kontaktu i najlepiej byłoby, gdyby wszyscy dali nam święty spokój. Podczas rozmowy taka postawa wyraża nasz brak zainteresowania i zlekceważenie rozmówcy.
- Duże znaczenie ma także ułożenie naszych ramion – jeśli jesteśmy spięci, to od razu widać to po naszych ramionach, które kurczą się, podnoszą i przesuwają do przodu, co może wyglądać dosyć nieciekawie. Spróbujmy zatem się rozluźnić i nie spinać, to szkodzi także naszemu kręgosłupowi. Potrząśnijmy lekko ramionami i przesuńmy je do tyłu, pierś automatycznie pójdzie do przodu i nasza postawa będzie wyrażała pewność siebie i zadowolenie.
- Jeśli nie będziemy kontrolować swoich ramion, automatycznie dojdzie do tego, że zaczniemy się garbić – chyba nie trzeba mówić, jak wyglądają osoby zgarbione – z pewnością nie jak ludzie sukcesu.
- Podczas rozmowy możemy też lekko nachylić się w stronę rozmówcy – pokażemy tym samym, że jesteśmy zainteresowani tym, co mówi. Jeśli siedzimy odchyleni i rozluźnieni, pokazujemy, że jesteśmy pewni siebie. Nie popadajmy tu także ze skrajności w skrajność: zbyt odchylona postawa pokaże, że jesteśmy w innym świecie, lekceważymy rozmówcę i to, co mówi, natomiast jeśli zbyt nachylimy się w jego kierunku, staniemy się zbyt nachalni i skrępujemy drugą osobę.
Zachowajmy zdrowy dystans
W kontaktach z drugą osobą starajmy się nie podchodzić zbyt blisko. Każdy ma swoją strefę intymności, której przekroczenie może wywoływać sprzeczne sygnały, zakłopotanie oraz strach. Jeśli jesteśmy szczególnie zainteresowani tym, co mówi do nas druga osoba lub po prostu staramy się o jej względy, lekko pochylmy się w stronę rozmówcy, zachowując jednocześnie bezpieczną odległość – w ten sposób pokażemy, że interesuje nas to, co druga osoba ma do powiedzenia.
Z kolei jeśli jesteśmy zrelaksowani i pewni siebie, możemy odchylić się delikatnie do tyłu – to pokaże, że jesteśmy pewni siebie i pozytywnie nastawieni do świata. Jeśli zbyt mocno wychylimy się w tył, będzie to komicznie wyglądało. W dodatku taka postawa świadczy o tym, że chcemy trzymać się mocno na dystans z daną osobą, której może zrobić się przykro.
Kontakt wzrokowy
Od wieków mówi się, że oczy są zwierciadłem naszej duszy, można wyczytać z nich wiele emocji, a także potrafią zahipnotyzować każdego. Trzeba przyznać, że kontakt wzrokowy podczas rozmowy jest niezwykle ważny. Czy odbierzemy poważnie kogoś, kto mówiąc do nas, rozgląda się po pomieszczeniu lub zerka w telefon?
Kontakt wzrokowy jest bardzo ważny, o ile nie najważniejszy podczas rozmowy. Zawsze musimy utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, ponieważ oznacza to, ze go słuchamy i interesuje nas to, co ma do powiedzenia. Jest to też metoda na podtrzymanie rozmowy, a także sprawdzenie, czy odbiorca słucha o czym do niego mówimy.
Tutaj również uważajmy, aby nie zacząć się ślepo w kogoś wpatrywać – ktoś może poczuć się skrępowany i spłoszyć się, widząc, że ktoś się na niego dosłownie gapi. Warto poćwiczyć utrzymywanie kontaktu wzrokowego, nie ma się też czego wstydzić.
Z początku możemy czuć się niezręcznie, ale szybko zauważymy, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego niesie za sobą wyłącznie korzyści. Dzięki mowie ciała możemy osiągnąć więcej – nawiązać nowe znajomości, zdobyć własne cele, poprawić komuś nastrój i wysłać dokładnie taki komunikat, jaki chcemy i osiągnąć konkretny efekt.