Co przemawia za systemem ERP

Optymalne zarządzanie wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa jest jednym z najbardziej kluczowych procesów wykonywanych przez kierownictwo każdej firmy. Planowanie produkcji, ilości stanów magazynowych, dystrybucji oraz zakupów i sprzedaży, firma w optymalny sposób sprawia, iż firma zwiększa swoje obroty, jednocześnie minimalizując niepotrzebne koszty. To sprawia, iż wzrasta konkurencyjność firmy w branży. By uporządkować i usprawnić te wszystkie procesy, coraz częściej w przedsiębiorstwach, szczególnie produkcyjnych wykorzystuje się systemy ERP.

Czym się kierując podczas wyboru systemu ERP dla firmy

Decyzja o wdrożeniu systemu ERP w swoim przedsiębiorstwie powinna być uprzedzona odpowiednim zidentyfikowaniem swoich potrzeb. ERP jest systemem, które na początku jest dużym kosztem dla firmy, jednak z czasem generuje zyski i oszczędności dzięki usprawnieniu procesów, które wcześniej generowały ponadprzeciętne koszty.

Po pierwsze, firma musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest główny cel wdrożenia ERP. Czy jest to potrzeba usprawnienia łańcucha dostaw, zoptymalizowanie stanu aktywów obrotowych, przemeblowanie procesu produkcji w celu usprawnienia go czy może automatyzacja procesów występujących w przedsiębiorstwie. Dopiero w momencie, gdy zidentyfikujemy realne potrzeby, możemy przystąpić do sprawdzenia, jakie systemy ERP dopasowane do naszych planów są obecne na rynku.

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele systemów ERP. Systemy te różnią się ceną w zależności od ilości funkcjonalności, które są oferowane w oprogramowaniu. Rozwój systemu ERP sprawia, iż obecnie jesteśmy w stanie zaadaptować system w bardzo wielu obszarach naszego przedsiębiorstwa. Zwróćmy jednak uwagę na to, iż im większy zakres działania systemu, tym większe koszty wdrożenia będziemy musieli ponieść. Dlatego, wybierając ERP, warto skupić się na realnych potrzebach zidentyfikowanych wcześniej.

W jaki sposób wdrożyć system ERP w swojej firmie

Wdrożenie systemu ERP nie musi być jednoznaczne z totalną rewolucją w firmie. Obecne systemy zakładają stopniowe usprawnianie procesów krok po kroku. Jest to wygodne dla pracowników oraz kierownictwa, gdyż nie muszą borykać się z wieloma zmianami naraz. Wybierając opcję szybkiego wprowadzenia wielu funkcjonalności w jednym czasie, koszty wdrożenia systemu ERP maleją, jednak wtedy musimy mieć świadomość, iż nie wszystko w pierwszych miesiącach będzie działało zgodnie z założeniami. Wdrażając system ERP, warto skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się wybranym oprogramowaniem. Dzięki temu wiedzę będziemy czerpać od specjalistów i zminimalizujemy ryzyko błędnego wdrożenia procesów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here