Facebook jest najpopularniejszym na świecie medium społecznościowych – w 2017 roku zarejestrowanych było w nim aż dwa miliardy osób na całym świecie. Witrynę założył amerykański informatyk, Mark Zuckerberg, początkowo na potrzeby studentów. Formuła serwisu przyjęła się tak dobrze, że zaczęły go używać także inne grupy społeczne.
Facebook bowiem pozwala na szeroko pojęty kontakt z drugim człowiekiem – możemy pisać, a obecnie także rozmawiać głosowo ze znajomymi czy rodziną. Każdy użytkownik Facebooka posiada swoją własną tablicę, na której może opublikować swoje ulubione zdjęcia lub uiścić informacje o ważnych momentach ze swojego życia. Dzięki temu, Facebook jest popularny obecnie wśród każdej grupy wiekowej, nie jest kojarzony już tylko i wyłącznie z nastolatkami.
Facebooka bardzo duża grupa osób używa również w innym celu: jako miejsce, w którym mogą dzielić się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Wówczas dołączyć można do jednej z wielu tematycznych grup dotyczących rozmaitych aktywności takich jak czytanie książek, kolarstwo, wycieczki górskie, zwiedzenia, kolekcjonowania znaczków czy pocztówek, bieganie, polityka… Możliwości jest naprawdę sporo. Na grupach pojawiają się posty, zdjęcia i dyskusje związane tylko z przyjętym tematem.
Grupy używane są obecnie również dla połączenia danej społeczności, którą coś łączy. Powstają przykładowo grupy dla studentów określonego kierunku na danym uniwersytecie, w którym przekazywane są oficjalne informacje lub nieoficjalne porady i wskazówki. Grupy są więc często istotną pomocą w komunikacji zbiorowej i pozwalają aby dana ważna informacja dotarła do ogółu.
Istnieją trzy podstawowe rodzaje grup na Facebooku. Pierwsza z nich to grupa otwarta, w której członkowie mogą wypowiadać się w dyskusjach i dodawać zdjęcia, a wszystko co dodadzą jest widoczne nawet dla tych, których do grupy nie należą. Z takim rodzajem grup spotkać się można stosunkowo rzadko – zdecydowanie częściej powstają grupy drugiego typu – zamknięte. Wówczas osoby postronne nie mogą zobaczyć co publikowane jest w grupie, dopóki do niej nie dołączą.
Same kryteria są różne, w zależności od konkretnych ustawień administratorów. W niektórych grupach istnieje konieczność zatwierdzenia nowych członków przez administratora. Czasami aby gdzieś dołączyć należy odpowiedzieć na proste pytania, po których moderacja grupy ma weryfikować czy dana osoba jest odpowiednią do ich facebookowej społeczności.
Trzeci rodzaj grupy to grupa tajna, czyli całkowicie niewidoczna dla drugiej osoby. Dołączyć można do niej tylko i wyłącznie na zaproszenie osoby, która już się w niej znajduje. Najczęściej grupy tajne tworzy się na potrzeby niewielkich społeczności, które pracują nad ściśle określonymi projektami i nie chcą, aby do ich grupy aplikowały osoby nie będące częścią zespołu.
Często użytkownicy zastanawiają się jak utworzyć grupę na Facebooku
Nie jest to wcale takie trudne! Otwierając stronę internetową w wersji komputerowej po lewej stronie znajduje się nagłówek „Eksploruj”, a w nim sekcja „grupy”. Po kliknięciu w ten link przeniesiemy się do listy grup, do których należymy. W prawym górnym rogu znajduje się zielony przycisk „utwórz grupę”. Po jego kliknięciu zostaniemy poproszeni o podanie nazwy grupy, a także zdefiniowanie w paru słowach na czym ma się ona koncentrować. Jest także od razu wybór spośród trzech rodzajów: otwarta, zamknięta, tajna.
Założyciel grupy od razu staje się jej administratorem, a swoje prawa przekazywać może kolejnym wybranym przez siebie użytkownikom. Administrator ma możliwość akceptowania nowych członków, ale też ich usuwania czy też kasowania postów czy komentarzy niezgodnych z grupowych regulaminem.
Reagować powinien w wyniku niesnasek i próbować rozwiązać problemy między członkami w grupy w sposób polubowny i kompromisowy. Internet jest miejscem, w którym wiele osób jest odważniejszych, bo nie ma swojego oponenta w zasięgu wzroku. Administrator powinien to wiedzieć i nie pozwalać na rozprzestrzenianie w facebookowej grupce nienawiści do drugiego człowieka.
Grupy są więc miejscem szczególnym na Facebooku, gdzie można poznać wiele osób i spędzić miło czas na dyskusjach na tematy, które się kocha. Człowiek wszakże żyje swoimi pasjami, które sprawiają, że codzienna egzystencja nabiera barw.
Specyficzne zainteresowania dodają celowości i pomagają patrzeć w przyszłość z większym optymizmem. Rozmawianie o pasjach jest niemal tak samo fascynujące, jak się im oddawanie, a grupy na Facebooku pozwalają połączyć maniaków nawet bardzo niecodziennych aktywności.