Podnóżek coraz częściej staje się integralnym elementem biurowego stanowiska pracy. I choć z założenia ma on podnosić komfort i korzystnie wpływać na funkcjonowanie nóg, to w praktyce coraz częściej zapewnia on szereg dodatkowych funkcji, poprawiających wygodę stanowiska pracy.

Co może zwykły podnóżek?

Faktem jest, że poprawiająca się ergonomia stanowiska pracy ma istotny wpływ na wzrost możliwości, oferowanych przed podnóżek. Nikogo nie zaskakują już przenośne modele z odrębnym zasilaniem. Prawdą jest również to, że pracodawca może wybierać z coraz większej gamy modeli podnóżków. Co zatem wybrać? Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?

  1. Podnóżki ergonomiczne

To najczęściej spotykana forma podnóżka. Charakteryzuje się on niewielkim rozmiarem, składaną konstrukcją i dużą mobilnością. Można go przenosić z miejsca na miejsce i regulować jego położenie (najczęściej w sposób stopniowy). Niektóre produkty posiadają specjalne wypustki do masażu stóp.

  1. Podnóżki profesjonalne

Do tej grupy należą bardziej złożone konstrukcje, które najczęściej są zasilane przez energię elektryczną. W związku z tym, mogą one posiadać albo podgrzewaną, albo chłodzoną powierzchnię. Oprócz tej istotnej funkcjonalności, posiadają one wszelkie cechy, charakterystyczne dla rozwiązań ergonomicznych.

  1. Podnóżki energetyzujące

To konstrukcje, w których stawia się na poprawę krążenia i masaż stóp. Zwykle składają się one z charakterystycznych wypustek i specjalistycznego, nożycowego sposobu regulacji położenia. Podnóżki tego typu, mają też zwykle właściwości antystresowe.

  1. Podnóżki antybakteryjne

Jak łatwo się domyślić, posiadają one specjalną powłokę antybakteryjną, która minimalizuje wpływ bakterii na kondycję stopy. Podnóżki tego typu sprawdzą się zwłaszcza w tych wnętrzach, w których panuje stosunkowo wysoka temperatura.

Zastosowanie powyższych podnóżków może być bardzo różnorodne i często zależne jest nie tylko od specyfiki danego biura, ale przede wszystkim od kosztów ich zakupu i ewentualnego wdrożenia. Niemniej, takie podejście nie zawsze jest optymalne.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here